Zespół „Wiekowe Baszty”, reprezentujący Hufiec ZHP Opole - Rejon wystąpił po raz pierwszy w 1988r. na I Festiwalu Zapomnianej Piosenki Harcerskiej w Opolu i od razu sięgnął po Grand Prix. Oprócz Jana Wochnika i Tadeusza Śmieji tworzyły go trzy harcerki: Krysia Tlałka, Gosia Herman i jej siostra Ola. Jako zespół harcerski występował z sukcesami na wielu przeglądach i festiwalach piosenki.
 „Wiekowe Baszty”, w obecnym składzie, przestały koncertować w 2002r.
 Już, jako stateczni, starsi panowie: Jan Wochnik i Tadeusz Śmieja spotkali się w październiku 2015, by zaprezentować piosenkę harcerską i turystyczną na spotkaniach w klimatycznym schronisku na Soszowie. Duetu, chętnie słuchano na: Terepaczkowie (2016, 2017, 2018, 2020), kilkakrotnie na spotkaniach z balladą turystyczną na Soszowie, w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim, oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Pokoju. To oni uświetnili  50. Jubileuszowy Zjazd Klubu Góry-Szlaki w Zawoi. W repertuarze „Wiekowych Baszt” są piosenki autorskie oraz harcerskie i turystyczne. W 2018 roku na XII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Turystycznej „Kropka” w Głuchołazach otrzymali „Nagrodę Publiczności” W lutym 2019 r. duet wydał autorską płytę „Perseidy”, która jest podsumowaniem dotychczasowych zainteresowań muzyczno – poetyckich. Umieszczone utwory to: powrót w cudowne i wciąż odkrywane Bieszczady, nuty z trasy górskich wędrówek, śpiewane opisy zmieniających się pór roku, a także problemy dotyczące otaczającego artystów świata.
Dwie gitary, dwa mocne męskie głosy i nastrojowe ballady. I choć panowie Jan Wochnik i Tadeusz Śmieja śpiewają „Starczy blues”, to werwy i energii mogą pozazdrościć im dużo młodsi!